Przejdź do treści
1
Przejdź do stopki

Psychoterapia i leczenie nerwic

Treść

Wyniki badań wskazują, iż na dolegliwości nerwicowe, depresyjne i zaburzenia osobowościowe cierpi ok. 30 % ludzi dorosłych. Nerwica często mylona jest z „nerwowością” lub „chorymi nerwami”. W rzeczywistości nerwica nie jest schorzeniem neurologicznym lecz chorobą spowodowaną konfliktami psychicznymi, najczęściej nie do końca uświadamianymi sobie. Siła tych konfliktów przejawia się w bardzo różny sposób, nieraz do złudzenia przypominając objawy innych chorób, np.: różnego rodzaju bóle, duszności, zawroty głowy, drętwienia, czy mrowienia. Może też przejawiać się zaburzeniami przeżywania i myślenia, jak: lęki, przygnębienie, depresyjne nastroje, natrętne myśli. Nerwica nie jest chorobą ciała, lecz "chorobą przeżywania” – co przekłada się na sposób jej leczenia. Prawidłowym sposobem leczenia jest psychoterapia. Jest to jedyna przyczynowa i najbardziej skuteczna metoda leczenia zaburzeń nerwicowych i problemów osobowościowych. Leczenie psychoterapią polega na likwidowaniu zaburzeń i ich objawów poprzez docieranie do przyczyn ich powstania, a następnie korektywnym przepracowywaniu ich w psychice i w realnym życiu pacjenta.

Tak jak wiele jest fałszywych przekonań na temat nerwic np., że z nerwicą trzeba się pogodzić, nie da się jej wyleczyć, lub wystarczy się uspokajać lekami, ziołami, afirmacjami, tak i wiele jest „mitów” na temat psychoterapii, np. że psychoterapia to udzielanie dobrych rad, że psychoterapeutą może być każdy kto sam miał i rozwiązał swoje problemy bądź ukończył kurs czy trening psychologiczny.

Psychoterapeutą zostaje najczęściej psycholog lub lekarz psychiatra po przejściu wieloletniego, całościowego szkolenia z psychoterapii, zakończonego egzaminem i uzyskaniem Certyfikatu Psychoterapeuty.

Oprócz leczenia nerwic, psychoterapeuci Ośrodka specjalizują się w psychoterapii depresji, zaburzeń osobowości, w tym tzw. zaburzeń z pogranicza.

30647